top of page
photo Wiercinski.jpg

Krzysztof Wierciński, Polska

Krzysztof Wierciński urodził się 22 lutego 2003 roku w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, a od 8 roku życia aktywnie uczestniczył w konkursach pianistycznych zdobywając liczne nagrody. Studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

Jego praca zaowocowała wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Turznie (I miejsce oraz nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall, 2019), na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (I miejsce oraz
zaproszenie do udziału w Spotkaniach Muzycznych - Warsztatach Pianistycznych dla Laureatów Konkursów Ogólnopolskich oraz Wyróżniających się Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Gdańsku), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra" w Kielcach (III nagroda, 2019, I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu, 2021), na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Zielonki-Parcela, Warszawa (I nagroda w kategorii D, 2019). W lutym 2020 roku Krzysztof zdobył II nagrodę oraz dyplom za artyzm i inspirację na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie w Estonii. W październiku tego samego roku Krzysztof został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jeune Chopin" w Martigny w Szwajcarii. Koniec roku 2020 przyniósł mu I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie (20.12.), I nagrodę i Grand Prix VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Online w Trzcianie (18-20.12.) oraz tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem (15.12.). W 2021 roku zdobywa kolejne sukcesy na arenie międzynarodowej: na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Online Fenomeny Muzyczne (II Nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Euregio Piano Award” (III Nagroda), na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „ISCART” w Lugano, Szwajcarii (I Nagroda) oraz V Nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memorian" w Bydgoszczy. Z ostatnich jego sukcesów jest otrzymanie III Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkurs Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zdobycie III Nagrody na “Warsaw Grand Prix” International Piano Competition jednocześnie dostając się na “Classic Piano” International Piano Competition w Dubaju w 2024 roku.

Koncertował w różnych miastach Polski i Europy, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii w Tallinie w Estonii, w Ambasadzie RP w Wiedniu czy w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu na Litwie. Wielokrotnie występował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich czy Żelazowej Woli.

Na początku marca 2022 roku, zagrał 21 recitali chopinowski w 7 dni w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju, będąc jednocześnie najmłodszym z polskich pianistów.

Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Prof. Vanessa Latarche, Prof. Aleksander Gavryluk, Prof. Dang Thai-Son, Prof. Ludmil Angelov, Prof. Wojciech Świtała, Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Prof. Nikolai Demidenko, Prof. Janusz Olejniczak, Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Ilya Maximow, Prof. Aleksiej Orłowiecki, Prof. Paweł Zawadzki, Prof. Tobias Koch czy Prof. Elżbieta Stefańska.

 

Był wielokrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Założycielka
 † prof. Barbara Hesse- Bukowska
 
Dyrektor Artystyczny
Dr Krystian Tkaczewski
 
Konsultant
prof.Maciej Piotrowski
 

bottom of page