top of page
345956621_246232247942315_4553763393928089055_n.jpg

Shoko Kusuhara, Japonia

Shoko Kusuhara urodziła się w Chiba, Japonia. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie fortepianem i w wieku 4 lat rozpoczęła swoją edukację muzyczną. Już w młodym wieku zdobyła uznanie, będąc laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Po studiach pianistycznych na Toho Gakuen School of Music pod kierunkiem prof. Hidemitsu Hayashi kontynuowała studia w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i prof. Marii Wiłkomirskiej na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej pobyt w Polsce nałożył się z trudnymi czasami w historii kraju: powstanie Solidarności, strajki, protesty i problemy z dostępem do żywności. To na zawsze pozostało w pamięci pianistki i tylko umocniło jej przywiązanie do naszego kraju. 

W 1989 roku Shoko Kusuhara otrzymała pierwsza nagrodę podczas Bela Siki Piano Competition w Sydney, co zapewniło jej wiele występów, np. koncerty w Australii.


Pianistka jest regularnie zapraszana do niedzielnych koncertów w Żelazowej Woli i w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Od roku 1997, bierze udział nieprzerwanie w festiwalu „Lato z Chopinem” w Busku Zdroju. W 2000 roku wystąpiła jako solistka z Bamberger Symphoniker & United Orchestra w koncercie otwierającym nowe tysiąclecie oraz z New Philharmonic Orchestra Tokyo. W latach 2006-2010, była zapraszana jako pianistka i wykładowca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Nałęczowie. Występowała również w Gdańsku, Kazimierzu Dolnym oraz podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i w innych miastach. Jej wykonanie Mazurków Chopina było transmitowane przez Radio Gdańsk. Od roku 2015 odbywa koncerty razem z Tamarą Granat jako „Duo Granat” zarówno w Polsce, jak w Japonii. 


Shoko Kusuhara prezentuje wiele kursów mistrzowskich i wykładów na temat Chopina i innych polskich kompozytorów, szczególnie w kontekście polskich tańców. Jest uznawana jako pianistka, która rozumie istotę muzyki polskiej. Shoko Kusuhara jest również jurorem w Chopin International Chopin Piano Competition in Asia i innych wielu konkursów w Japonii. Jest również wykładowczynią fortepianu w Toho Gakuen School of Music. 


Najnowsze jej CD z walcami Chopina wydane w 2016 przyniosło wiele pochlebnych recenzji. Wybrano m.in.  płytę na listę zarekomendowanych nagrań przez Dziennik Yomiuri motywując: „Niełatwo zachwycić publiczność walcami Chopina, ponieważ są powszechnie znane. Kreacja jednak Shoko Kusuhary, która studiowała w Polsce, posiada niezaprzeczalną i przekonującą siłę oraz czar swowodnej narracji – zalety rzadko spotykane u japońskich pianistów”.


Shoko Kusuhara web site:  https://www.shokokusuhara-pianoschool.com


XXI Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny LATO Z CHOPINEM Busko-Zdrój lipiec 2015  http://www.chopinfestival.pl/

 

 

 

Shoko Kusuhara, Japonia
F.Chopin Walc As-dur op.42
F.Chopin Walc As-dur op.34 nr 1

Założycielka
 † prof. Barbara Hesse- Bukowska
 
Dyrektor Artystyczny
Dr Krystian Tkaczewski
 
Konsultant
prof.Maciej Piotrowski
 

bottom of page