top of page
343572511_950474273039829_5482383185684763651_n.jpg

Šviesė Čepliauskaitė, Litwa

Pianistka ŠVIESĖ ČEPLIAUSKAITĖ prowadzi aktywną działalność koncertową: gra recitale, występuje w różnych zespołach kameralnych z instrumentalistami i śpiewakami w Polsce, w Litwie, Holandii, Włoszech, Belgii, Japonii, Niemczech, Norwegii, etc. Duża część jej repertuaru koncertowego - utwory kompozytorów romantycznych i współczesnych. 

Od czasu stażu w Warszawie u prof. Barbary Hesse-Bukowskiej często odwiedza i koncertuje w Polsce, interesuje się i gra muzykę polskich kompozytorów. W r. 2009 Š. Čepliauskaitė została zaproszona do Komitetu Honorowego Obchodów Roku Chopinowskiego na Litwiea, a w r. 2011 Šviesė Čepliauskaitė została uhonorowana Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
 

W 2019 roku Šviesė Čepliauskaitė została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

 

Šviesė Čepliauskaitė nagrała płyty kompaktowe: „F. Chopin. Walce” (2004, po raz pierwszy na Litwie nagrane wszystkie walce Chopina), „M. K. Ogiński. Pożegnanie Ojczyzny” (z aktorką V. Kochanskytė i śpiewaczką G. Zeicaitė, 2009), „CHOPIN LT” (2010, utwory kompozytorów litewskich i opusy F. Chopina, będące źródłem ich inspiracji), „SENSIBILE” (z flecistką V. Zabrodaitė, 2014).
Przy obchodzie 250. rocznicy uroczenia M. K. Ogińskiego Š. Čepliauskaitė była zaproszona do Nacjonalnej Telewizji Litewskiej czytac wykłady na temat „M. K. Ogiński – kompozytor” w cyklu wykładów „LRT Kultūros akademija”.


W 2019 roku prowadziła audycje "W drodze z klasyką" w Litewskim Radiu Narodowym.


W r. 2023 roku, z okazji 700. rocznicy założenia Wilna, została zaproszona do udziału w cyklu koncertowym "Wilno 700. Muzyczna podróż w czasie" w Nacjonalnej Telewizji Litewskiej


Š. Čepliauskaitė jest docentem Akademii Muzycznej Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, jurorem na międzynarodowych konkursach, prowadzi kursy mistrzowskie w Litwie, we Włoszech, w Polsce.


W swoim dobytku naukowym ma ona wykłady na konferencjach międzynarodowych w Wilnie, Warszawie i Mińsku, poświęconych muzykom, związanym z Litwą – m. i. M. K. Ogińskiemu, S. Moniuszce, V. Perlemuter, a obecnie pisze doktorat o dorobku kameralnym E. Młynarskiego na Uniwersytecie F. Chopina w Warszawie.
https://www.facebook.com/sviese.piano/ 

 

Założycielka
 † prof. Barbara Hesse- Bukowska
 
Dyrektor Artystyczny
Dr Krystian Tkaczewski
 
Konsultant
prof.Maciej Piotrowski
 

bottom of page