top of page

Ben Schoeman, RPA

Ben Schoeman jest uznawany za jednego z najlepszych pianistów w RPA. Otrzymał on wiele ważnych nagród jak:  Grand Prix podczas 11th UNISA International Piano Competition, Pretoria (2008), pierwszą nagrodę i złoty medal  w Royal Over-Seas League Music Competition, London (2009), the Standard Bank Young Artist Award for Music (2011) i Nagrodę za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej  podczas Cleveland International Piano Competition, USA (2013). 

Wystąpił w wielu recitalach, koncertach kameralnych oraz jako solista z orkiestrą w Europie, Kanadzie i RPA w tak prestiżowych salach jak: Wigmore, Barbican, Cadogan and Queen Elizabeth Halls w Londynie, the Konzerthaus w Berlinie, Paleis het Loo w Holandii, the Gulbenkian Auditorium w Lizbonie, Teatro del Giglio w Lucca, the Cape Town City Hall 

 

i  Romanian Athenaeum w Bukareszcie. Wystapil również w ważnych festiwalach w Wielkiej Brytanii  (City of London, Edinburgh, King’s Lynn and Chester Festivals), Wloszech (Festival da Bach à Bartók and Festival Mario Ghislandi), RPA (Grahamstown and Klein Karoo National Arts Festivals), Rumunii (George Enescu Festival) i Kanadzie (Ottawa Chamber Music Festival). Ostatnio wykonal koncerty  Ravela na lewą rękę i Czajkowskiego  z  Guildhall Symphony Orchestra w Barbican Hall w Londynie. Podczas 6 edycji  Cape Town International Summer Music Festival  zaprezentował świetnie przyjęte przez krytykę 2 koncerty Franza Liszta, które były transmitowane przez narodową telweizję RPA. Współpracował z uznanymi dyrygentami: Yasuo Shinozaki, En Shao, James Judd, Diego Masson, Nicholas Cleobury, Gérard Korsten, Vincent de Kort, Theodore Kuchar and Conrad van Alphen.

 

W roku 2012, razem z wiolonczelistką Anzel Gerber, otrzymał pierwszą nagrodę w Ibla Grand Prize Competition. Jako część nagrody duet wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku w maju 2014.

 

Ben Schoeman studiował na Uniwersytecie w Pretorii (RPA), the Accademia Pianistica ‘Incontri col Maestro’ w Imola (Wlochy), the Guildhall School of Music & Drama (Wielka Brytania) i w Scuola di Musica di Fiesole (Wlochy). Jego nauczycielami byli  Joseph Stanford, Michel Dalberto, Louis Lortie, Boris Petrushansky, Eliso Virsaladze i Ronan O’Hora. Obecnie Ben kończy swoją dysertację na temat kompozytora Stefana Grove pod nadzorem Christopher Wiley w City University w Londynie i Guildhall School of Music & Drama.

 

Album solowy Bena Schoemana z utworami Franza Liszta ukazał się w 2011 dla wytwórni   TwoPianists label (sponsorowany przez Standard Bank). Jego DVD z nagraniami koncertów fortepianowych Mozarta i Czajkowskiego z Chamber Orchestra of South Africa pod batutą   Arjana Tiena zostało wydane przez Salon Music i UNISA. Otrzymał on również tytuł  laureata Uniwersytetu w Pretorii oraz nagody KykNet Fiesta i  Kanna Awards w uznaniu jego nagrań muzyki Liszta podczas dwusetlecia urodzin kompozytora w 2011.

 

Ben  Schoeman jest artystą Steinwaya.

 

http://benschoeman.com/

 

 

Założycielka
 † prof. Barbara Hesse- Bukowska
 
Dyrektor Artystyczny
Dr Krystian Tkaczewski
 
Konsultant
prof.Maciej Piotrowski
 

bottom of page