top of page
dabek zdjecie.jpg

Aleksandra Hortensja Dąbek, Polska

Aleksandra DĄBEK urodziła się 1 października 1996 roku w Krakowie. Ukończyła 
z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz. Aktualnie jest doktorantką Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką dr hab. Marka Szlezera. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach u pani Beaty Zając. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała pani Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W latach 2012-2015 doskonaliła swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Pianistka brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez, m.in.: Andrzeja Jasińskiego, Tobiasa Kocha, Katarzynę Popową-Zydroń, Dimitrija Bashkirova, Dimitrija Alexeeva, Kevina Kennera, Fumiko Eguchi oraz Krzysztofa Jabłońskiego.    

Aleksandra Dąbek jest laureatką licznych konkursów muzycznych,
m.in. Chopinowskie Interpretacje Młodych (2019, II Nagroda), VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2016, III Nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Debut” w Nowym Jorku (2016, II Nagroda),
II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Karlovac w Chorwacji  (2015, III Nagroda), XXI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2013, I Nagroda oraz nagrody specjalna za najlepsze wykonanie mazurka Chopina i Preludium Karola Szymanowskiego), XX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2012, III Nagroda, Nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze, Kraju Basków i La Rioja oraz Nagroda za najlepsze wykonanie mazurka Chopina), IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (2011, II Nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego), X Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu (2011, I Nagroda), VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” (2010, I Nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie w Estonii, (2010,III Nagroda i nagroda specjalna – koncert w Singapurze), XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (2009, I Nagroda); XIV Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2009, III Nagroda), XV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (2008, I Nagroda), X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin dla najmłodszych” Antoninie (2008, II Nagroda); XV Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego „Na Mazowszu” w Sochaczewie (2007, I Nagroda), XXV Konkursu Młodych Pianistów „Nad Kamienną 2007” w Skarżysku-Kamiennej (2007, I Nagroda), II Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w  Krakowie (2006, III Nagroda).

 

Osiągnięcia konkursowe Aleksandry Dąbek zaowocowały zaproszeniami do udziału 
w koncertach nie tylko w Polsce, ale Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Estonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Węgrzech. 
   
Pianistka koncertowała w ramach wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali muzycznych takich jak: „Muzyka w Starym Krakowie”, „Wawel o zmierzchu”, „Chopin au Jardin”, „Lato z Chopinem w Busko-Zdroju”, „Duettissimo!”, „Abu Zabi Festival”, „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Od wielu lat koncertuje w ramach sobotnich recitali w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dwukrotnie wykonała recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu „Młode talenty”, na fortepianie współczesnym i historycznym. Zamknęła cykl koncertów w ramach  58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”.

 

Aleksandra Dąbek jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W 2012 roku otrzymała miesięczne stypendium pianistyczne Morningside Music Bridge na Mount Royal University w Calgary (Kanada). W  latach 2010-2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia. 

Założycielka
 † prof. Barbara Hesse- Bukowska
 
Dyrektor Artystyczny
Dr Krystian Tkaczewski
 
Konsultant
prof.Maciej Piotrowski
 

bottom of page